Transport kontenerowy – informacje ogólne

porady

Transport kontenerowy – informacje ogólne

Typy kontenerów

Prezentujemy informacje dotyczące kontenerów, stosowanych w transporcie morskim. Podane wymiary są danymi uśrednionymi. W przypadku załadunku towarów o gabarytach zbliżonych do wymiarów kontenera należy koniecznie skontaktować się z spedytorem w celu ustalenia dokładnych wymiarów kontenerów, które mają być wykorzystane.

Podstawowe rozmiary to 20' (stóp) i 40'. Ładowność kontenera 20' to (w zależności od egzemplarza) około 24 tony. Uwaga: częstym błędem jest przyjmowanie, że skoro kontener 40' jest dwa razy większy od 20' to można do niego załadować dwa razy cięższy ładunek. Kontenery 40' równiesz można załadować ładunkiem nie cięższym niż 24 tony. Należy przy tym mieć na uwadze tarę danego kontenera oraz przepisy drogowe kraju w którym dokonuje się transportu lądowego. W Polsce maksymalna masa całkowita zestawu (ciągnik + naczepa + kontener z ładunkiem) to 40.500kg.

Kontenery podzieliliśmy na grupy według przeznaczenia:

  • kontenery ogólnego przeznaczenia to najczęściej spotykany rodzaj. Nadają się do transportu większości ładunków na paletach, w kartonach lub luzem. W śród kontenerów ogólnego przeznaczenia można spotkać egzemplarze podwyższane (HC). Stosowane są do przewozu ładunków przestrzennych.
  • kontenery chłodnie używane są do transportu w kontrolowanej temperaturze.
  • kontenery hardtop i opentop najlepiej nadają się do przewozu ładunków które najwygodniej jest załadować dźwigiem od góry
  • do przewozu ładunków można wykorzystać kontenery zbiornikowe czyli tzw. tanki.

Informacje ogólne

Kontenery uniwersalne

Kontenery specjalne

Kontenery chłodnie

Kontakt

NET-CARGO Sp. z o.o.

ul. Czarnieckiego 7
81-198 Pogórze k. Gdyni

tel. +48 (58) 621 37 81

info@net-cargo.pl
Wyznacz trasę dojazdu