Transport kontenerowy – informacje ogólne
Typy kontenerów stosowanych w transporcie kontenerowym
Jedną z usług, jakie oferujemy naszym Klientom jest transport kontenerowy. Przewóz towarów w kontenerach jest wykorzystywany w spedycji morskiej. Jest to obecnie jedna z najatrakcyjniejszych i najchętniej wybieranych przez firmy z różnych branż form przewozu towarów. Jej popularność wynika przede wszystkim ze stosunkowo niskiej ceny, jaką trzeba zapłacić za sprowadzenie ładunków nawet z bardzo odległych zakątków świata (np. z Chin czy Indii). Na jednym statku można bowiem zmieścić bardzo dużo ładunków, dzięki czemu jego powierzchnia jest maksymalnie wykorzystywana, a firmy przewożące na jego pokładzie swoje towary płacą za ich transport mniej niż w przypadku samolotów wykorzystywanych w transporcie powietrznym czy ciężarówek stosowanych w transporcie lądowym. Ponieważ towary są pakowane w kontenery, często nazywa się taki typ przewozu transportem kontenerowym.
Czym są kontenery i jakie są ich największe zalety?
Transport kontenerów stosowany w przewozie różnorodnych towarów drogą morską jest jedną z najbardziej ekonomicznych metod transportu ładunków na duże odległości. Konteneryzacja jest jedną z podstawowych form pakowania towarów wykorzystywanych w morskiej spedycji międzynarodowej. Jej popularność dorównuje paletyzacji stosowanej głównie w transporcie lądowym. W kontenerach przewozi się ładunki zarówno drobnicowe, jak i te o dużych gabarytach. Są one starannie układane na pokładach statków nazywanych kontenerowcami i przewożone z jednego zakątka świata w drugi.
Kontenery to duże skrzynie zrobione z wytrzymałego i odpornego na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych metalu. Ich konstrukcja oraz wymiary są zunifikowane, dzięki czemu można je wygodnie i optymalnie ustawiać, zapewniając maksymalne wykorzystanie przestrzeni pokładowej. Takie same gabaryty oraz budowa umożliwiają także stosowanie ich w spedycji multimodalnej, czyli formie transportu łączonego (np. gdy po przebyciu drogi morskiej na pokładzie statku, są ładowane do wagonów pociągowych lub ciężarówek). Kontenery morskie są również wykorzystywane jako magazyny na stacjach przeładunkowych oraz w portach.
Towary zapakowane w kontenery są skutecznie chronione przed uszkodzeniami oraz szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Transport kontenerowy jest dzisiaj wykorzystywany przede wszystkim do przewożenia ładunków drobnicowych, które są najpierw pakowane np. w worki, kartony czy skrzynie, a następnie w kontenery. Dzięki temu do jednego kontenera można zapakować bardzo dużą ilość towarów, co wpływa na zmniejszenie kosztów transportu. Wielką zaletą kontenerów jest także fakt, iż ładunki mogą być w nich przewożone w całości. Kiedy trzeba przenieść kontener na inny środek transportu, nie trzeba go rozładowywać, a następnie ponownie załadowywać, dzięki czemu towary są chronione przed ewentualnymi uszkodzeniami czy zgubieniem.
Jakie są rodzaje kontenerów stosowanych w transporcie kontenerowym?
Poniżej prezentujemy informacje dotyczące kontenerów, stosowanych w transporcie morskim. Podane wymiary są danymi uśrednionymi. W przypadku załadunku towarów o gabarytach zbliżonych do wymiarów kontenera należy koniecznie skontaktować się z spedytorem w celu ustalenia dokładnych wymiarów kontenerów, które mają być wykorzystane.
Podstawowe rozmiary to 20' (stóp) i 40'. Ładowność kontenera 20' wynosi (w zależności od egzemplarza) około 24 ton. Uwaga: częstym błędem jest przyjmowanie, że skoro kontener 40' jest dwa razy większy od 20' to można do niego załadować dwa razy cięższy ładunek. Kontenery 40' również można załadować ładunkiem o łącznej wadze nieprzekraczającej 24 ton. Należy przy tym mieć na uwadze tarę danego kontenera oraz przepisy drogowe kraju, w którym odbywa się transport lądowy. W Polsce maksymalna masa całkowita zestawu (ciągnik + naczepa + kontener z ładunkiem) to 40,5 tony.
Kontenery podzieliliśmy na grupy według przeznaczenia:
- Kontenery ogólnego przeznaczenia. Jest to najczęściej spotykany rodzaj kontenerów morskich. Nadają się do transportu większości ładunków umieszczonych na paletach, w kartonach lub przewożonych luzem. Wśród kontenerów ogólnego przeznaczenia można spotkać egzemplarze podwyższane (HC). Stosowane są do przewozu ładunków przestrzennych.
- Kontenery chłodnie. Są one używane są do transportu w kontrolowanej temperaturze.
- Kontenery hardtop i opentop. Tego typu kontenery najlepiej nadają się do przewozu ładunków które najwygodniej jest załadować dźwigiem od góry
- Tanki. Są to specjalistyczne kontenery służące do przewozu płynów, gazów i spożywczych ładunków płynnych.
Transport kontenerów: informacje ogólne
- Jak załadować kontener
- Ułożenie palet w kontenerze
- Jak załadować chłodnie
- Ułożenie ładunku w chłodni
- Ułożenie w k. poszerzonym
Kontenery uniwersalne
Kontenery specjalne
- Kontener 45' HCPW
- Kontener 20' Flatrack
- Kontener 40' Flatrack
- Kontener 20' VT
- Kontener 20' OT
- Kontener 40' OT
- Kontener TANK
Kontenery chłodnie