Chociaż transport morski towarów i ludzi to jedna z najpowszechniejszych form przemieszczania się praktykowana od wieków na całym świecie, to jednak wciąż wiąże się z pewnym ryzykiem, które wynika przede wszystkim ze zmiennych, niekorzystnych, często wręcz ekstremalnych warunków atmosferycznych. Na poziom ryzyka wpływa też rosnący ruch statków w portach, nie zawsze bezpieczny ładunek, a nawet terroryzm morski. Niemniej w porównaniu z innymi formami transportu do tragedii i wypadków na morzu dochodzi stosunkowo rzadko, dlatego przewoźnicy morscy nadal cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno w przypadku przewozów pasażerskich, jak i towarowych.
Bezpieczny transport morski
Statkami przewożone są różnorodne towary, począwszy od tzw. drobnicy poprzez surowce przemysłowe (np. ropa naftowa, ruda żelaza, węgiel), żywność, aż po materiały niebezpieczne. W przypadku transportu morskiego można rozważać zarówno kwestię bezpieczeństwa człowieka, jak i statku i ładunku.
Wiele tragedii w transporcie morskich wynikało z błędów popełnianych przez człowieka. Tragedie z przeszłości przyczyniły się jednak do dostosowania przepisów oraz regulacji, które obecnie mają na celu zapewnienie maksymalnej ochrony podczas realizacji przewozów na morzach i oceanach. O bezpieczeństwo statków, ładunków i załóg dba przede wszystkim Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO).
Oczywiście podczas tworzenia przepisów dotyczących transportu morskiego najważniejszy jest zawsze człowiek i to jego bezpieczeństwo we wszystkich regulacjach prawnych zawsze jest na pierwszym miejscu. Szereg przepisów i procedur dokładnie określa, jakie zachowanie należy podjąć w sytuacjach kryzysowych na morzu. Wszystkie osoby, które uczestniczą w realizacji przewozów morskich pasażerów lub towarów, są odpowiednio przygotowane na różne ewentualności, również te kryzysowe. Marynarze i oficerowie przechodzą kolejne kursy specjalistyczne. Zawsze bardzo dokładnie sprawdzana jest również sprawność sprzętu używanego na statkach, w tym przede wszystkim środki ratunkowe.
Kolejna istotna kwestia to bezpieczeństwo statku, od którego zależy bezpieczeństwo człowieka. Współczesne jednostki wykorzystywane w transporcie morskim są wyposażone w nowoczesne technologie, które pozwalają na swobodną żeglugę nawet po trudnych nawigacyjnie akwenach. Innowacyjne rozwiązania stoją na straży bezpieczeństwa człowieka i ładunku, działając nawet w sytuacjach, gdy umiejętności człowieka zawodzą.
Ważne jest również bezpieczeństwo transportowanych drogą morską ładunków. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim materiały niebezpieczne, które niekiedy same w sobie były przyczyną poważnych katastrof na morzu, stanowiąc zagrożenie nie tylko dla człowieka, ale i środowiska naturalnego.
Bezpieczeństwo transportu morskiego to kluczowa kwestia dla współczesnego handlu międzynarodowego. Dzięki działalności wielu organizacji oraz precyzyjnych przepisów prawnych i restrykcyjnych regulacji możliwa jest błyskawiczna reakcja na wszelkie pojawiające się nowe zagrożenia, dzięki czemu ilość wypadków na morzu z roku na rok jest coraz mniejsza.