Specyfika kontenerów chłodniczych do morskiego transportu ładunków

Kontenery chłodnicze

Przewozy kontenerowe to jedna z najczęściej wykorzystywanych metod transportu ładunków drogą morską. Udział statków do przewozu kontenerów jest bardzo znaczący w całym frachcie morskim, a nowoczesne systemy przewozowe sprawiły, że kontenerowce bywają chętnie wybierane przez przedsiębiorstwa specjalizujące się w międzynarodowym transporcie towarów.

Bardzo ważną rolę odgrywają kontenery chłodnicze, które wykorzystywane są do transportu towarów wymagających kontrolowanej temperatury, czyli przede wszystkim produktów żywnościowych, takich jak owoce i warzywa, produkty mleczne, ryby i mięsa. Wymagania stawiane przed tego rodzaju kontenerami są bardzo wysokie, ponieważ od ich niezawodności zależy pomyślnie zrealizowany przewóz ładunku, który stosunkowo łatwo może ulec zepsuciu lub stracić swoje właściwości pod wpływem nieodpowiednich warunków termicznych.

Czym wyróżniają się kontenery chłodnicze?

Kontenery chłodnicze wykorzystywane są do transportu ładunków wymagających stałej temperatury. Automatycznie utrzymują dowolną temperaturę, która może sięgać w zakresie od -25°C do +25°C (pod warunkiem, że różnica między temperaturą w kontenerze a temp. zewnętrzną nie przekroczy 42°C dla ogrzewania lub 65°C dla chłodzenia). Sprzyja temu konstrukcja kontenerowa. Jego ściany wypełnione są pianką poliuretanową, a w podłodze znajdują się tzw. kanały podłogowe, których zadaniem jest odbieranie ciepła z ładunku. Oczywiście kluczową rolę odgrywa jednostka chłodząca, która automatycznie podtrzymuje stałą temperaturę. Konstrukcja poszczególnych elementów kontenera oraz instalacji chłodniczej pozwala na transport ładunków schłodzonych lub zamrożonych.

Jeśli chodzi o gabaryty kontenera chłodniczego, to są one standardowe, takie jak w przypadku kontenerów klasycznych.

Zastosowanie kontenera chłodniczego

Kontenery chłodnicze stosowane są do przewozu ładunków, które wymagają zachowania stałej wartości temperatury przez cały czas trwania cyklu transportowego. Czas takiego cyklu trwa średnio od kilku dni do kilku tygodni. Bardzo często transport na statku odbywa się przez obszary o zróżnicowanych warunkach atmosferycznych i klimatycznych. Co ważne, na bezpieczeństwo ładunku wpływa nie tylko etap podróży przez morze, ale również obsługa związana z załadunkiem i wyładunkiem w porcie docelowym. Z tego też powodu zastosowanie kontenera chłodniczego wymaga dostosowania się do bardzo restrykcyjnych obowiązków i odpowiednich procedur postępowania. Członkowie załogi statku odpowiedzialni za obsługę takich kontenerów muszą mieć stosowną wiedzę, umiejętności i doświadczenie zawodowe, aby cała podróż przebiegła pomyślnie i bezproblemowo.

Zobacz także
Fracht morski
Organizujemy transport drobnicowy i kontenerowy w dowolne miejsca na świecie.
Dowiedz się więcej
Agencja celna
Prowadzimy agencję zapewniającą szybkie wykonanie odprawy.
Dowiedz się więcej
Transport lądowy
Transportujemy towary z i do portów morskich w Polsce i za granicą.
Dowiedz się więcej
Spedycja lotnicza
Zależy Ci na szybkim doręczeniu przesyłki? Proponujemy transport lotniczy.
Dowiedz się więcej
Magazynowanie
Dysponujemy powierzchniami magazynowymi w Polsce i w Hamburgu.
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenia cargo
Bezpieczeństwo przewożonego towaru jest dla nas najważniejsze, dlatego mamy niezbędne ubezpieczenia.
Dowiedz się więcej

Kontakt

NET-CARGO Sp. z o.o.

ul. Czarnieckiego 7
81-198 Pogórze k. Gdyni

tel. +48 (58) 621 37 81

info@net-cargo.pl
Wyznacz trasę dojazdu