Co to jest odprawa celna w procedurze uproszczonej? (cz. II)

Odprawa celna

Handel międzynarodowy sukcesywnie się rozwija, a wraz z nim również procedury urzędowe. W nowoczesnych rozwiązaniach celnych dąży się przede wszystkim do odformalizowania oraz skrócenia czasu odprawy, która w niektórych przypadkach zajmuje wiele godzin. Oprócz standardowych usług celnych przedsiębiorcy mogą skorzystać również z możliwości odprawy w procedurze uproszczonej.

W serii dwóch artykułów przedstawiamy specyfikę odprawy celnej w procedurze uproszczonej. W pierwszym artykule opisaliśmy, na czym dokładnie polega ten proces. W tym tekście skupimy się na korzyściach wynikających z niego zarówno dla eksportu, jak i importu towarów.

Odprawa celna w procedurze uproszczonej dla eksportu

Przy eksporcie towarów odprawa celna w ramach procedury uproszczonej trwa zdecydowanie krócej – od pół godziny do maksymalnie dwóch godzin. Agencja celna kontroluje towar oraz dokumenty wysyłkowe, w niektórych przypadkach może skontrolować również pojazd, chociaż nie jest to obowiązkowe. Następnie nakładane jest zamknięcie celne i powiadomiony zostanie urząd celny. Decyzja o odprawie następuje zwykle natychmiast, w wyjątkowych przypadkach niezbędne jest oczekiwanie (średnio do dwóch godzin). W tym czasie mogą zostać przygotowane dokumenty SAD i EUR, ewentualnie również WPT w procedurze uproszczonej. Następnie dokonywany jest wpis towarów do rejestru, podbijane są niezbędne pieczątki urzędowe na dokumentach, które po wysyłce towaru są przekazane do urzędu celnego. Po przejściu przez graniczną jednostkę administracji celnej, towar może być przekazany do odbiorcy zagranicznego.

Odprawa celna w procedurze uproszczonej dla importu

W przypadku importu towarów odprawa celna w procedurze uproszczonej trwa nieco dłużej, ale nadal wszystko przebiega maksymalnie do kilku godzin. W pierwszej kolejności agencja celna musi odebrać od przewoźnika dokumenty importowe i dokonać stosownej weryfikacji. Następnie przygotowywane są dokumenty SAD. Konieczne jest również obliczenie wysokości kosztów celno-podatkowych. Po powiadomieniu odbiorcy i urząd celny oraz uzyskaniu zgody na rozładunek, następuje wpis towarów do rejestru oraz obliczenie długu celnego. W tym czasie dokonywane jest również potwierdzenie i zwrot dokumentów przewoźnika, a także przygotowanie SAD uzupełniających. Dokumenty są rejestrowane przez wewnętrzną jednostkę administracji celnej. Rejestracja wymagana jest również w przypadku dokumentów tranzytowych (dzień po zwolnieniu towarów).

Importowany towar może zostać wówczas przejęty przez odbiorcę, który jeszcze powinien dokonać kontroli zgodności z dokumentami handlowymi. Zgodność może zostać potwierdzona lub nie. Jeśli nie ma zgodności z dokumentami, odbiorca importowanego towaru powinien przesłać do agencji celnej protokół rozbieżności w zawartości przesyłki.

Zobacz także
Fracht morski
Organizujemy transport drobnicowy i kontenerowy w dowolne miejsca na świecie.
Dowiedz się więcej
Agencja celna
Prowadzimy agencję zapewniającą szybkie wykonanie odprawy.
Dowiedz się więcej
Transport lądowy
Transportujemy towary z i do portów morskich w Polsce i za granicą.
Dowiedz się więcej
Spedycja lotnicza
Zależy Ci na szybkim doręczeniu przesyłki? Proponujemy transport lotniczy.
Dowiedz się więcej
Magazynowanie
Dysponujemy powierzchniami magazynowymi w Polsce i w Hamburgu.
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenia cargo
Bezpieczeństwo przewożonego towaru jest dla nas najważniejsze, dlatego mamy niezbędne ubezpieczenia.
Dowiedz się więcej

Kontakt

NET-CARGO Sp. z o.o.

ul. Czarnieckiego 7
81-198 Pogórze k. Gdyni

tel. +48 (58) 621 37 81

info@net-cargo.pl
Wyznacz trasę dojazdu