Zapotrzebowanie na obsługę obejmującą krajowy i międzynarodowy transport towarów jest coraz większe, dlatego firmy świadczące usługi z zakresu transportu i spedycji poszerzają swoje oferty, zapewniając kompleksowe wsparcie.
Czym jest obsługa z zakresu transportu i spedycji?
Spedycja to dziedzina usługowa, która opiera się na organizowaniu translokacji dóbr materialnych. Koordynacją transportu towarów zajmuje się spedytor, czyli specjalista posiadający odpowiednie umiejętności i kompetencje. Jego obowiązkiem jest dokonanie czynności związanych przewozem przesyłki, jej nadanie lub odbiór i dostarczenie do miejsca docelowego (art. 794 Kodeksu Cywilnego). Firmy spedycyjne świadczą również usługi transportowe, a niekiedy również dodatkowe usługi związane z zaopatrzeniem i dystrybucją.
Zakres działania większości firm spedycyjnych funkcjonujących obecnie na rynku jest najczęściej bardzo szeroki, ponieważ również i wymagania klientów są bardzo urozmaicone. Firmy spedycyjne najczęściej specjalizują się w całym procesie transportu towarów od dostawcy do odbiorcy, zaczynając od znalezienia odpowiedniego przewoźnika, poprzez dopełnienie wszystkich kwestii formalnych, aż do sporządzenie wymaganej dokumentacji. Spedytor ma za zadanie przygotować ładunek do przewozu, zajmuje się też jego ubezpieczeniem oraz załatwia formalności celne w przypadku spedycji międzynarodowej.
Usługi spedycyjne mogą odbywać się przy użyciu jednego środka przewozowego lub kilku pochodzących z różnych gałęzi komunikacji. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju przewożonego ładunku i sieci kontaktów, które posiada wynajęta firma spedycyjna. Warto przy tym dodać, że spedycja może obejmować zarówno teren rodzimego kraju, jak i środowisko międzynarodowe.
Niektóre firmy spedycyjne zajmują się wyłącznie przyjmowaniem zleceń spedycyjnych oraz późniejszym nadzorem nad jakością usług. Jest to spedycja tzw. czysta. Można wyróżnić również spedycję mieszaną. W tym przypadku w zakres działań wchodzą takie czynności jak m.in. składowanie przesyłek czy dystrybucja.