Przejście przez procedury celne może okazać się nie lada wyzwaniem. Pomocne okazują się usługi agencji celnych. Aby taka agencja mogła sprawnie działać w Twoim imieniu, musi otrzymać odpowiednie upoważnienie – pośrednie lub bezpośrednie. Czym się różnią te dwa typy przedstawicielstwa?
Upoważnienie celne pośrednie a bezpośrednie
Upoważnienie celne pośrednie stosuje się w sytuacjach, kiedy przedstawiciel działa w swoim własnym imieniu, ale na rzecz kogoś innego. To rozwiązanie przydaje się szczególnie wtedy, gdy importer nie ma swojej siedziby w Unii Europejskiej. Za skutki prawne podjętych procedur celnych odpowiada w tym wypadku zarówno przedstawiciel celny, jak i osoba, na rzecz której działa. Obie strony mogą zostać wtedy dłużnikami.
Upoważnienie celne bezpośrednie zachodzi wtedy, gdy przedstawiciel działa w imieniu i na rzecz innej osoby. Przedstawiciel nie jest więc ani zgłaszającym, ani osobą, której dotyczą procedury celne. Nie ponosi odpowiedzialności za skutki przeprowadzenia odprawy celnej. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy osoba dostarczająca zgłoszenie celne wiedziała lub powinna wiedzieć, że zgłaszane dane nie są zgodne z prawdą.
Podstawowe różnice między dwoma rodzajami udzielania upoważnienia celnego zachodzą więc w zakresie odpowiedzialności przedstawiciela. Rodzaj przedstawicielstwa powinno się wybierać zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Zadaniem każdego z typów jest ochrona interesów zarówno osób korzystających z usług agencji celnej, jak i samych przedstawicieli.
W jaki sposób działa przedstawiciel celny?
Przedstawiciel celny, aby skutecznie i prawidłowo podjąć procedury celne, musi zgłosić działalność w imieniu innej osoby oraz określić typ przedstawicielstwa. Co więcej, powinien posiadać dokumenty potwierdzające umocowanie reprezentowania. W innym przypadku, jeżeli przedstawicielstwo nie zostanie zgłoszone, a umocowanie nie zostanie potwierdzone, uznaje się, że osoba taka działa we własnym imieniu, na własną rzecz i to ona ponosi odpowiedzialność.