Transport morski na trasie Polska-Chiny. Wymogi formalne

Widok z lotu ptaka statku towarowego opuszczającego port.

Chiny to najludniejsze państwo świata oraz od niedawna największa gospodarka. Niegdyś kojarzące się z tandetą i podróbkami, dziś chińskie produkty nie ustępują jakością tym produkowanym w Europie czy Ameryce, a chińskie platformy zakupowe coraz częściej są domyślnym miejscem zakupów dla konsumentów w Polsce. Wiedzą o tym również polscy przedsiębiorcy, którzy coraz częściej nie tylko sprowadzają towary z Państwa Środka, ale również je eksportują. Dzięki współpracy ze spedytorami firmy mogą bezpiecznie sprowadzać i wysyłać towary dowolnego rodzaju, niezależnie od ich ilości. Możliwy jest transport zaledwie kilku skrzyń (tzw. drobnica, tutaj często łączy się transport morski z transportem ciężarówkami do miejsc docelowych), ale i całych kontenerów, wszystko w zależności od naszych potrzeb. Co ważne, transport morski towarów jest tańszy niż kolejowy lub lotniczy. Poznaj ogólne informacje o formalnościach, jakie należy spełnić, by przetransportować towar na trasie Chiny-Polska.

Sprowadzamy ładunek z Chin

Na cenę i sposób transportu wpływa wielkość ładunku oraz czas, po jakim towar powinien dotrzeć do portu docelowego. W zależności od rodzaju towaru powinniśmy wybrać odpowiedni typ kontenera i ewentualnie specjalne warunki, które są wymagane przy przewozie tego typu ładunku.

Aby przetransportować towar, musimy określić warunki transportu. Najpopularniejsze opcje to:

  • FOB (Free On Board) – po stronie nadawcy leżą koszty dostarczenia towaru do portu, z którego wypływa ładunek, odbiorca natomiast płaci za dalszy transport oraz po jego stronie leży wybór przewoźnika.
  • CIF (Cost insurance and freight) – nadawca wybiera odpowiedniego przewoźnika, odpowiada za wysyłkę ubezpieczonego ładunku.

Mając zawarty kontrakt z chińskim partnerem, powinniśmy otrzymać fakturę pro-forma. Kolejny ważny dokument to sporządzony w trzech egzemplarzach konosament (bill of lading). Posiadając wypełniony konosament, będziemy mogli odebrać towar. Wreszcie towary powinny posiadać certyfikat pochodzenia. Przy sprowadzaniu ładunków będziemy musieli jeszcze pokryć opłaty celne.

Zlecając transport spedytorowi, powinniśmy podać wszystkie niezbędne dane, potrzebne do realizacji zlecenia: m.in. dane odbiorcy i kontrahenta w Chinach, komplet informacji o ładunku, terminy dostawy oraz informacje o ubezpieczeniach cargo.

Zachęcamy  do kontaktu z naszą firmą, która realizuje transport morski do dowolnego miejsca na świecie, w tym Chińskiej Republiki Ludowej. Gwarantujemy wysoką jakość transportu ładunku i wsparcie na wszystkich etapach. W razie pytań zapraszamy do kontaktu.

Zobacz także
Fracht morski
Organizujemy transport drobnicowy i kontenerowy w dowolne miejsca na świecie.
Dowiedz się więcej
Agencja celna
Prowadzimy agencję zapewniającą szybkie wykonanie odprawy.
Dowiedz się więcej
Transport lądowy
Transportujemy towary z i do portów morskich w Polsce i za granicą.
Dowiedz się więcej
Spedycja lotnicza
Zależy Ci na szybkim doręczeniu przesyłki? Proponujemy transport lotniczy.
Dowiedz się więcej
Magazynowanie
Dysponujemy powierzchniami magazynowymi w Polsce i w Hamburgu.
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenia cargo
Bezpieczeństwo przewożonego towaru jest dla nas najważniejsze, dlatego mamy niezbędne ubezpieczenia.
Dowiedz się więcej

Kontakt

NET-CARGO Sp. z o.o.

ul. Czarnieckiego 7
81-198 Pogórze k. Gdyni

tel. +48 (58) 621 37 81

info@net-cargo.pl
Wyznacz trasę dojazdu