Transport morski jako ważny element transportu intermodalnego

kontenerowiec pod mostem

Każda forma transportu jest w obecnie niezbędna do zapewnienia odpowiedniego przepływu wszelkich towarów. Zwłaszcza transport morski jest gwarantem zapewnienia towarów z odległych zakątków świata. Również transport intermodalny jest podstawowym ogniwem łańcucha dostaw. Poniżej wyjaśniamy jak ważnym elementem transportu intermodalnego jest transport morski.

Czym jest transport intermodalny?

Transport intermodalny nazywany jest także transportem kombinowanym. Jest to forma przewozu towarów, która wykorzystuje więcej niż jeden środek transportu. Oznacza to, że jeden ładunek może być transportowany jednocześnie drogą morską, drogową, kolejową i lotniczą, aby dotrzeć do miejsca docelowego. Warunkiem zaistnienia transportu intermodalnego jest to, by towar był całą podróż umieszczony na tej samej jednostce ładunkowej, czyli kontenerze lub nadwoziu BDF. W przypadku, gdy towar zmienia jednostkę ładunkową, czyli następuje przeładunek np. z jednego kontenera do drugiego, mowa o transporcie multimodalnym.

Transport morski jako element transportu intermodalnego

Transport morski jest niezwykle istotny w kontekście transportu towarów, zwłaszcza transportem intermodalnym. Dzieje się tak dlatego, że zwiększa wydajność transportu, umożliwiając przewóz międzykontynentalny większej ilości towaru jednym środkiem transportu, bez dzielenia go na mniejsze partie. Jest to zdecydowanie jedna z największych przewag transportu morskiego nad transportem lotniczym. Nie bez znaczenia są również koszty: transport morski jest co prawda wolniejszy, ale również o wiele tańszy niż samolotowy. Transport morski często bywa bardziej opłacalny niż transport lądowy: z krajów azjatyckich zazwyczaj bardziej opłaca się zamówić towar droga morską niż lądową. Jest to tańsze i bardziej efektywne rozwiązanie.

Zobacz także
Fracht morski
Organizujemy transport drobnicowy i kontenerowy w dowolne miejsca na świecie.
Dowiedz się więcej
Agencja celna
Prowadzimy agencję zapewniającą szybkie wykonanie odprawy.
Dowiedz się więcej
Transport lądowy
Transportujemy towary z i do portów morskich w Polsce i za granicą.
Dowiedz się więcej
Spedycja lotnicza
Zależy Ci na szybkim doręczeniu przesyłki? Proponujemy transport lotniczy.
Dowiedz się więcej
Magazynowanie
Dysponujemy powierzchniami magazynowymi w Polsce i w Hamburgu.
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenia cargo
Bezpieczeństwo przewożonego towaru jest dla nas najważniejsze, dlatego mamy niezbędne ubezpieczenia.
Dowiedz się więcej

Kontakt

NET-CARGO Sp. z o.o.

ul. Czarnieckiego 7
81-198 Pogórze k. Gdyni

tel. +48 (58) 621 37 81

info@net-cargo.pl
Wyznacz trasę dojazdu