Rola obsługi portowej w procesie spedycji morskiej

statek w porcie

Spedycja morska to usługa transportu morskiego, która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród wielu przedsiębiorców. Możliwość korzystanie z kontenerów drobnicowych, platformowych, chłodniczych czy zbiornikowych sprawia, że inwestorzy mogą transportować różnego rodzaju towary w dużych ilościach, przy czym jednocześnie często ponoszą niższe koszty, niż korzystając z innych form przewozu. Jednak transport morski wiąże się z wieloma czynnościami logistycznymi. Jedną z ważniejszych funkcji w całym procesie pełni obsługa portowa. Na czym polega jej zadanie?

Za co odpowiedzialna jest obsługa portowa?

Porty są kluczowym miejscem podczas organizacji transportu morskiego. To właśnie tutaj statki handlowe cumują oraz mogą załadować albo rozładować towar. Porty porównywane są również do łącznika pomiędzy transportem morskim i lądowym. Wyróżnić możemy kilka najważniejszych funkcji, które pełnią porty:

  • transportowa,
  • handlowa,
  • logistyczno-dystrybucyjna,
  • przemysłowa
  • miastotwórcza i regionotwórcza.

W przypadku transportu morskiego porty pełnią szczególnie ważną funkcję, ponieważ zarówno go rozpoczynają, jak i kończą. Dzięki nim statki mogą przewozić duże ilości ładunków, które po dostarczeniu do portu mogą być transportowane innymi metodami, na przykład koleją czy samochodem, czyli transportem lądowym albo rzeką.

Jakie usługi są świadczone przez porty?

Organizacja transportu morskiego wiąże się ze ścisłą współpracą z portami. To właśnie w tym miejscu znajduje się infrastruktura, kompetentna obsługa, i wszelkie niezbędne podczas załadunku czy wyładunku towarów informacje. Warto podkreślić, że porty są obszarem wodno-lądowym. Porty świadczą szereg usług.

W transporcie morskim najważniejsza jest jednak możliwość przeładunku towarów.  Dodatkowo w tym miejscu statki są zaopatrywane w wodę, paliwo czy energię elektryczną.  W portach odbywają się też kontrole, czynności rzeczoznawcze oraz przewozy wewnątrzportowe. Obsługa portowa zajmuje się też holowaniem, cumowaniem oraz pilotowaniem statków i świadczy usługi logistyczno-dystrybucyjne.

Zobacz także
Fracht morski
Organizujemy transport drobnicowy i kontenerowy w dowolne miejsca na świecie.
Dowiedz się więcej
Agencja celna
Prowadzimy agencję zapewniającą szybkie wykonanie odprawy.
Dowiedz się więcej
Transport lądowy
Transportujemy towary z i do portów morskich w Polsce i za granicą.
Dowiedz się więcej
Spedycja lotnicza
Zależy Ci na szybkim doręczeniu przesyłki? Proponujemy transport lotniczy.
Dowiedz się więcej
Magazynowanie
Dysponujemy powierzchniami magazynowymi w Polsce i w Hamburgu.
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenia cargo
Bezpieczeństwo przewożonego towaru jest dla nas najważniejsze, dlatego mamy niezbędne ubezpieczenia.
Dowiedz się więcej

Kontakt

NET-CARGO Sp. z o.o.

ul. Czarnieckiego 7
81-198 Pogórze k. Gdyni

tel. +48 (58) 621 37 81

info@net-cargo.pl
Wyznacz trasę dojazdu