Przemyt morski w Polsce. Czy to się dzieje?

działalności służb granicznych

Pomimo wzmożonych kontroli oraz działalności służb granicznych, próby przemytu morskiego wciąż się zdarzają. Poniżej przedstawimy dwie udaremnione, spektakularne usiłowania przewiezienia papierosów i narkotyków. W pierwszym przypadku doszło do przemieszczenia towaru pomiędzy państwami bez zapłaty opłat celnych, akcyzy i podatku VAT należnych państwu, do którego wwieziono towar. W drugim usiłowano z terenu Polski wywieźć substancje, którymi obrót jest zakazany przez prawo w państwie docelowym przemytników.

Jak udaremniono przemyt papierosów na ogromną skalę?

W grudniu 2018 roku usiłowano drogą morską przemycić 21 milinów nielegalnych papierosów w oceanicznych kontenerowcach, które przypłynęły do Gdańska z Wietnamu i w których, wedle deklaracji, miały znajdować się zupki błyskawiczne oraz włókna kokosowe. Papierosy przypłynęły w dwóch partiach. Pierwsza zawierała 11,2 miliony sztuk papierosów, a wykryto ją kiedy jeszcze kontenery znajdowały się na otwartych wodach. Służbom celnym z pomocą przyszła nowoczesna technika; kontener bowiem prześwietlono mobilnym urządzeniem RTG. Druga partia nielegalnego frachtu morskiego zawiera z kolei 9,9 mln sztuk papierosów i została wykryta w ten sam sposób. Znaleziona kontrabanda spowodowałaby straty dla Skarbu Państwa w wysokości 24 mln zł.

138 kilogramów narkotyków przejętych w Gdyni

Inna spektakularna akcja z udziałem służb celnych miała miejsce rok wcześniej i polegała na udaremnieniu próby przemycenia z Polski do Skandynawii 138 kilogramów narkotyków; haszyszu oraz marihuany, o wartości 78 milionów złotych. Zatrzymanie przemytnika odbyło się na przejściu granicznym bazy promowej w Gdyni. Przedstawiciele służb celnych odkryli w specjalnie skonstruowanej samochodowej skrytce 20 kg marihuany, reszta narkotyków była przygotowywana do kolejnego przemytu w mieszkaniach, należących do członków mafii.

Przemyt morski zatem, mimo że regularnie zwalczany, nadal stanowi spory problem dla służb celnych, które wciąż pracują nad nowymi metodami jego wykrywania. 

Zobacz także
Fracht morski
Organizujemy transport drobnicowy i kontenerowy w dowolne miejsca na świecie.
Dowiedz się więcej
Agencja celna
Prowadzimy agencję zapewniającą szybkie wykonanie odprawy.
Dowiedz się więcej
Transport lądowy
Transportujemy towary z i do portów morskich w Polsce i za granicą.
Dowiedz się więcej
Spedycja lotnicza
Zależy Ci na szybkim doręczeniu przesyłki? Proponujemy transport lotniczy.
Dowiedz się więcej
Magazynowanie
Dysponujemy powierzchniami magazynowymi w Polsce i w Hamburgu.
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenia cargo
Bezpieczeństwo przewożonego towaru jest dla nas najważniejsze, dlatego mamy niezbędne ubezpieczenia.
Dowiedz się więcej

Kontakt

NET-CARGO Sp. z o.o.

ul. Czarnieckiego 7
81-198 Pogórze k. Gdyni

tel. +48 (58) 621 37 81

info@net-cargo.pl
Wyznacz trasę dojazdu