Procedura bukingowa w transporcie morskim

statek towarowy

Procedura bukingowa wdrażana jest w celu zarezerwowania (booking) miejsca dla ładunku na statku. Dowodem zawarcia umowy na przewóz określonego ładunku daną jednostką jest umowa bukingowa (booking contract). Ogólny zarys tego procesu jest podobny dla wszystkich ładunków w transporcie morskim.

Bukowanie (rezerwowanie) miejsca dla ładunku na statku

Omawiając procedurę bukingową w transporcie morskim, należy skupić się na kilku najważniejszych kwestiach związanych z bukowaniem. Podstawę zawsze stanowi umowa bukingowa, która dotyczy przewozu ładunku. Musi być spisana przez obie strony, a jej potwierdzeniem jest najczęściej nota bukingowa — dokument wystawiany przez armatora żeglugi liniowej (zawiera konkretne wymogi przewozu ładunku). Istotny element całego procederu stanowi też lista bukingowa (booking list), czyli szczegółowy spis wszystkich ładunków zgłoszonych do przewozu w ramach konkretnego rejsu na danym statku. Oprócz tego zlecającego obowiązuje prowizja bukingowa (booking commision), czyli wygrodzenie dla agenta za zarezerwowanie miejsca dla ładunku na statku.

Już na etapie bukingu należy podać wszystkie niezbędne informacje na temat organizacji przewozu oraz samego ładunku, w tym m.in. port załadunku i rozładunku, ilość, rodzaj, objętość i wagę ładunku itd.

NET-CARGO — profesjonalne wsparcie w organizowaniu spedycji morskiej

Nasza firma ma wieloletnie doświadczenie w organizowaniu międzynarodowej spedycji lądowej, lotniczej, a także morskiej. Zapewniamy kompleksową obsługę w transporcie morskim, wspierając naszych klientów na każdym etapie realizacji zlecenia. Możesz na nas liczyć również podczas dopełniania formalności w ramach procedury bukingowej. Nasi specjaliści gwarantują profesjonalne doradztwo, podpowiadając i proponując najkorzystniejsze rozwiązania.

NET-CARGO prowadzi agencję celną uznaną przez Służbę Celną za Upoważnionego Przedsiębiorcę ze świadectwem AEO (nr PL AEOC 320000110042), dlatego możemy zapewnić naszym klientom w pełni profesjonalną obsługę ładunków oraz szeroki zakres udogodnień. Gwarantujemy dokonywanie odpraw celnych w portach morskich oraz poza nimi we wszystkich procedurach. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług!

Zobacz także
Fracht morski
Organizujemy transport drobnicowy i kontenerowy w dowolne miejsca na świecie.
Dowiedz się więcej
Agencja celna
Prowadzimy agencję zapewniającą szybkie wykonanie odprawy.
Dowiedz się więcej
Transport lądowy
Transportujemy towary z i do portów morskich w Polsce i za granicą.
Dowiedz się więcej
Spedycja lotnicza
Zależy Ci na szybkim doręczeniu przesyłki? Proponujemy transport lotniczy.
Dowiedz się więcej
Magazynowanie
Dysponujemy powierzchniami magazynowymi w Polsce i w Hamburgu.
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenia cargo
Bezpieczeństwo przewożonego towaru jest dla nas najważniejsze, dlatego mamy niezbędne ubezpieczenia.
Dowiedz się więcej

Kontakt

NET-CARGO Sp. z o.o.

ul. Czarnieckiego 7
81-198 Pogórze k. Gdyni

tel. +48 (58) 621 37 81

info@net-cargo.pl
Wyznacz trasę dojazdu