Powszechne metody transportu kontenerowego

kontenerów drogą morską

Kontenery są współcześnie bardzo często wykorzystywane w transporcie, głównie z uwagi na swoją uniwersalność, wytrzymałość i odporność na warunki otoczenia. Za sprawą uniwersalnych rozmiarów, transport kontenerów jest możliwy różnymi drogami i środkami. Kontenery przewożone są statkami, a także drogą lądową – przy pomocy pojazdów samochodowych lub w transporcie kolejowym (specjalne wagony w pociągach towarowych).

Transport kontenerów drogą morską

Najpopularniejsze rodzaje statków, które uczestniczą w morskim transporcie kontenerów to kontenerowce oraz semikontenerowce. Kontenerowce to typowe statki towarowe, które służą wyłącznie do przewożenia ładunków w kontenerach. Załadunek i rozładunek towaru w tradycyjnych kontenerowcach odbywa się w ruchu pionowym. Statki umożliwiające załadunek poziomy określane są mianem tzw. rurowców. Semikontenerowce przeznaczone są nie tylko do przewozu kontenerów, ale również do innych celów.

Warto pamiętać, że duże, ładowne kontenerowce nie obsługują wszystkich portów, głównie ze względów ekonomicznych. Najczęściej kontenerowce kierowane są tylko do kilku największych i najważniejszych portów na danym kontynencie. Transport kontenerów do innych obszarów jest możliwy za sprawą tzw. fiderów (feeder), czyli nieco mniejszych kontenerów, które dostarczają ładunek na większe statki towarowe.

Lądowy transport kontenerów

W przypadku lądowego transportu kontenerów najczęściej wykorzystywane są pojazdy składające się z ciągnika siodłowego wraz z naczepą podkontenerową. Naczepę tworzy stalowa rama stanowiąca formę, do której wkładany jest kontener. Z całą pewnością transport samochodowy ma dużą przewagę nad frachtem morskim z uwagi na szybkość dostarczania towarów. Warto dodać również, że drogi poruszania się pojazdów są niemal nieograniczone.

Kolejowy transport kontenerów

Trzecią metodą transportu kontenerów jest kolej. W tym przypadku wykorzystywane są specjalne wagony kontenerowe, a także wagony przyjmujące formę platformy. Główną rolę w podtrzymywaniu kontenerów, podobnie jak w przypadku transportu samochodowego, pełnią metalowe rusztowania.

Zobacz także
Fracht morski
Organizujemy transport drobnicowy i kontenerowy w dowolne miejsca na świecie.
Dowiedz się więcej
Agencja celna
Prowadzimy agencję zapewniającą szybkie wykonanie odprawy.
Dowiedz się więcej
Transport lądowy
Transportujemy towary z i do portów morskich w Polsce i za granicą.
Dowiedz się więcej
Spedycja lotnicza
Zależy Ci na szybkim doręczeniu przesyłki? Proponujemy transport lotniczy.
Dowiedz się więcej
Magazynowanie
Dysponujemy powierzchniami magazynowymi w Polsce i w Hamburgu.
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenia cargo
Bezpieczeństwo przewożonego towaru jest dla nas najważniejsze, dlatego mamy niezbędne ubezpieczenia.
Dowiedz się więcej

Kontakt

NET-CARGO Sp. z o.o.

ul. Czarnieckiego 7
81-198 Pogórze k. Gdyni

tel. +48 (58) 621 37 81

info@net-cargo.pl
Wyznacz trasę dojazdu