Co to jest odprawa celna w procedurze uproszczonej? (cz. I)

Odprawa celna

Przedsiębiorcy, którzy specjalizują się w handlu zagranicznym, mają możliwość skorzystania z uproszczonych procedur w odprawie celnej. To nie tylko przyspiesza cały proces realizacji transportu, ogranicza konieczność dopełnienia wszystkich wymaganych formalności, ale również przynosi pewne korzyści ekonomiczne. Pozwolenie na skorzystanie z procedury uproszczonej wiąże się również z pewnymi zaletami wizerunkowymi, ponieważ taka firma staje się bardziej godna zaufania dla swoich zagranicznych partnerów biznesowych.

W serii składających się z dwóch artykułów postaramy się wyjaśnić, na czym dokładnie polega odprawa celna w procedurze uproszczonej i dlaczego przedsiębiorstwa powinny korzystać z takiej możliwości.

Specyfika odprawy celnej w procedurze uproszczonej

Wyróżniamy dwa główne rodzaje procedur uproszczonych dla odpraw celnych.

  • Możliwość przedstawienia niekompletnego zgłoszenia celnego. Oznacza ona, że przedsiębiorca nie musi przedstawiać wszystkich danych lub też dołączać wszystkich wymaganych standardowo dokumentów. Jest to procedura wykorzystywana głównie w wyjątkowych przypadkach. Należy przy tym pamiętać, że z tego rodzaju możliwości mogą skorzystać wyłącznie firmy, które posiadają już pozwolenie na stosowanie procedur uproszczonych. Co więcej, niezbędne jest okazanie brakującego dokumentu w późniejszym terminie przy tzw. zgłoszeniu uzupełniającym.
  • Procedura na miejscu. To zdecydowanie najczęściej stosowany rodzaj procedury uproszczonej. W tym przypadku nie ma obowiązku przedstawiania towaru w urzędzie celnym. Zgodnie z potoczną nazwą tej procedury, wszystkie formalności załatwia się na miejscu zaakceptowanym przez urząd, a więc najczęściej jest to magazyn lub siedziba firmy. Dla przedsiębiorstwa oznacza to przede wszystkim oszczędność czasu, ponieważ nie trzeba czekać wielu godzin przy odprawie na przeprowadzenie wszystkich kontroli przez funkcjonariuszy. Dodatkowo odroczona jest płatność należności celnych lub podatku VAT (możliwość rozliczenia go w deklaracji podatkowej).
Zobacz także
Fracht morski
Organizujemy transport drobnicowy i kontenerowy w dowolne miejsca na świecie.
Dowiedz się więcej
Agencja celna
Prowadzimy agencję zapewniającą szybkie wykonanie odprawy.
Dowiedz się więcej
Transport lądowy
Transportujemy towary z i do portów morskich w Polsce i za granicą.
Dowiedz się więcej
Spedycja lotnicza
Zależy Ci na szybkim doręczeniu przesyłki? Proponujemy transport lotniczy.
Dowiedz się więcej
Magazynowanie
Dysponujemy powierzchniami magazynowymi w Polsce i w Hamburgu.
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenia cargo
Bezpieczeństwo przewożonego towaru jest dla nas najważniejsze, dlatego mamy niezbędne ubezpieczenia.
Dowiedz się więcej

Kontakt

NET-CARGO Sp. z o.o.

ul. Czarnieckiego 7
81-198 Pogórze k. Gdyni

tel. +48 (58) 621 37 81

info@net-cargo.pl
Wyznacz trasę dojazdu