Morska odprawa celna – czym jest i jak wygląda?

wysłany kontenerowcem

Tranzyt morski odgrywa ważną rolę we współczesnym handlu. Pomimo że nie jest najszybszym  sposobem przewożenia towaru, to jednak pozwala przetransportować za jednym razem jego duże ilości.  Zanim jednak dobra trafią do innego państwa, muszą przejść odprawę celną. Czym jest i jak  wygląda ta procedura? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

 

Czym jest odprawa celna?

 

Mianem odprawy celnej określa się czynności, które należy wykonać w związku z prowadzonym postępowaniem celnym. Wszystkie one dotyczą przejęcia towarów i ich późniejszego transportu – poza granicę kraju. Odprawy celne obejmują sprawdzenie ładunku oraz zabezpieczenie jego obrotu po to, aby przebiegał zgodnie z umowami międzynarodowymi i aktualnie obowiązującym prawem. Nie zawsze kontroli podlega cały towar, czasami jest ona częściowa. Podczas odprawy pobiera się również cło i podatki oraz sprawdza wszelką dokumentację. Dopiero po jej pozytywnym zakończeniu dobra mogą zostać przetransportowane za granicę.

 

Jak wygląda odprawa celna w procedurze uproszczonej?

 

Szybka i sprawna odprawa celna jest ważnym elementem transportu morskiego. Odpowiedzią na potrzeby inwestorów w tym zakresie jest procedura uproszczona, która nie tylko znacząco ogranicza ilość dokumentów do wypełnienia, ale również niesie korzyści ekonomiczne. Wyróżnia się jej następujące rodzaje:

  • procedura przeprowadzana na miejscu – wszystkie formalności wykonywane są w miejscu, które zaakceptowane zostało przez urząd celny – najczęściej jest to siedziba firmy lub hala magazynowa. Tego typu rozwiązanie uznawane jest za najszybsze i najbardziej ekonomiczne, ponieważ przedsiębiorca może uiścić należności celne w późniejszym terminie i nie musi czekać w kolejce do odprawy;
  • procedura niekompletnego zgłoszenia celnego – przedsiębiorca zwolniony jest z obowiązku przedstawiania wszystkich dokumentów i danych. Z tego rozwiązania korzystać mogą wyłącznie podmioty, które korzystały w przeszłości z procedur uproszczonych.
Zobacz także
Fracht morski
Organizujemy transport drobnicowy i kontenerowy w dowolne miejsca na świecie.
Dowiedz się więcej
Agencja celna
Prowadzimy agencję zapewniającą szybkie wykonanie odprawy.
Dowiedz się więcej
Transport lądowy
Transportujemy towary z i do portów morskich w Polsce i za granicą.
Dowiedz się więcej
Spedycja lotnicza
Zależy Ci na szybkim doręczeniu przesyłki? Proponujemy transport lotniczy.
Dowiedz się więcej
Magazynowanie
Dysponujemy powierzchniami magazynowymi w Polsce i w Hamburgu.
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenia cargo
Bezpieczeństwo przewożonego towaru jest dla nas najważniejsze, dlatego mamy niezbędne ubezpieczenia.
Dowiedz się więcej

Kontakt

NET-CARGO Sp. z o.o.

ul. Czarnieckiego 7
81-198 Pogórze k. Gdyni

tel. +48 (58) 621 37 81

info@net-cargo.pl
Wyznacz trasę dojazdu