Ładunki niebezpieczne w spedycji morskiej. Zasady transportu

transport morski międzynarodowy

Transport ładunków drogą morską jest jedną z najbezpieczniejszych oraz najkorzystniejszych metod na przewóz dużych ilości towarów pomiędzy kontynentami. Jest on powszechnie stosowany zarówno do przewożenia dużych, niewymiarowych ładunków, jak i kontenerów przepełnionych niewielkimi przesyłkami. Za pomocą frachtu morskiego można również transportować ładunki niebezpieczne. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest spełnienie kilku wymogów.

Jakie są zasady transportowania ładunków niebezpiecznych za pomocą frachtu morskiego?

Zasady transportowania ładunków niebezpiecznych drogą morską są uregulowane w kodeksie International Martitime Dangerous Goods, znanym pod skrótem IMDG. Kodeks ten powstał dzięki Międzynarodowej Organizacji Morskiej, która stanowi agencję ONZ zajmującą się poprawą bezpieczeństwa. Dzięki kodeksowi IMDG poprawione zostało bezpieczeństwo żeglugi. Stworzenie tego spisu zasad pozwoliło również na zminimalizowanie zanieczyszczeń wód powstających podczas transportu drogą morską.

Ogromnie ważne podczas transportu morskiego substancji niebezpiecznych jest odpowiednie oznaczenie opakowań czy kontenerów, w których są umieszczone. Mowa tu przede wszystkim o numerach rozpoznawczych materiałów oraz innych informacjach pozwalających na szybką identyfikację ładunku. Do substancji uznawanych za niebezpieczne zaliczane są materiały radioaktywne, wybuchowe, toksyczne oraz łatwopalne.

Ładunki tego rodzaju mogą znaleźć się na pokładzie statku pod warunkiem, że zostały umieszczone w szczelnych opakowaniach. Dodatkowo materiał, z jakiego zostały wykonane opakowania, nie może wchodzić w żadne reakcje z ładunkiem w nich umieszczonych. Towary niebezpieczne na pokładzie powinny zostać rozmieszczone w odpowiednich odległościach od siebie. Konieczne jest również naklejenie na nich informacji na temat tego, jaki rodzaj zagrożenia mogą spowodować.

Zobacz także
Fracht morski
Organizujemy transport drobnicowy i kontenerowy w dowolne miejsca na świecie.
Dowiedz się więcej
Agencja celna
Prowadzimy agencję zapewniającą szybkie wykonanie odprawy.
Dowiedz się więcej
Transport lądowy
Transportujemy towary z i do portów morskich w Polsce i za granicą.
Dowiedz się więcej
Spedycja lotnicza
Zależy Ci na szybkim doręczeniu przesyłki? Proponujemy transport lotniczy.
Dowiedz się więcej
Magazynowanie
Dysponujemy powierzchniami magazynowymi w Polsce i w Hamburgu.
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenia cargo
Bezpieczeństwo przewożonego towaru jest dla nas najważniejsze, dlatego mamy niezbędne ubezpieczenia.
Dowiedz się więcej

Kontakt

NET-CARGO Sp. z o.o.

ul. Czarnieckiego 7
81-198 Pogórze k. Gdyni

tel. +48 (58) 621 37 81

info@net-cargo.pl
Wyznacz trasę dojazdu