Kto odpowiada za uszkodzenia ładunku w transporcie morskim?

Uszkodzenie ładunku w transporcie morskim

Transport morski to jedna z form transportu, która ma bardzo duże znaczenie dla globalnej gospodarki. To właśnie dzięki niemu możliwe jest przesyłanie różnych towarów między różnymi częściami świata. To zdecydowanie jedna z najlepszych form transportu, która ma wiele zalet. Co musisz wiedzieć na temat transportu morskiego? Kto odpowiada za możliwe uszkodzenia ładunku w transporcie morskim? Sprawdź!

Transport morski – co musisz o nim wiedzieć?

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie, że transport morski mógłby nie istnieć. Jedną z największych zalet tej formy transportu jest przede wszystkim to, że jest to bardzo tani transport. Gdyby było inaczej, to ceny produktów na sklepowych półkach byłyby znacznie wyższe. Warto też tutaj zaznaczyć, że drogą morską możemy przewozić praktycznie wszystkie produkty – między innymi ubrania, sprzęty elektroniczne, a nawet samochody! Każda grupa tych produktów jest transportowa w kontenerach, dzięki czemu nie ma ryzyka żadnych uszkodzeń.

Innym powodem, dla którego transport morski jest tak ważny, jest to, że zapewnia bezpieczeństwo. Na drogach bardzo często dochodzi do różnego rodzaju kolizji, natomiast jeśli chodzi o drogę morską to jakiegokolwiek rodzaju wypadki są rzadkością. Chociaż oczywiście trzeba tutaj podkreślić, że zdarzają się, aczkolwiek znacznie rzadziej niż wypadki na drogach.

Zdecydowanie największym atutem transportu morskiego jest zasięg. Jest to właściwie jedna z niewielu form transportu, która pozwala na przewożenie towarów nawet w miejsca, które znajdują się bardzo daleko. Ponadto transport drogą morską wyróżnia się ogromną ładownością, a więc wystarczy jedynie jedna wyprawa, aby przewieźć duże ilości produktów lub różnych towarów.

Uszkodzenia ładunku w transporcie morskim – kto jest odpowiedzialny?

Za uszkodzenie ładunku w transporcie morskim odpowiedzialny jest przewoźnik. To właśnie on odpowiada za szkody wynikające z utraty lub uszkodzenia ładunku w czasie od przyjęcia go do przewozu aż do wydania go odbiorcy. Jednak warto tutaj podkreślić, że istnieje kilka sytuacji, w których przewoźnik nie odpowiada za uszkodzenia ładunku. Jeśli szkoda wystąpiła wskutek m.in.:

  • niebezpiecznej sytuacji lub wypadku na morzu,
  • siły wyższej,
  • pożaru,
  • działań wojennych,
  • ograniczeń wynikłych z kwarantanny.

Jak więc możemy powyżej zauważyć, transport morski to świetna forma transportu, bez której trudno sobie wyobrazić świat. Pamiętajmy, że większość form transportu nie ma możliwości, aby przejechać przez ocean, a więc transport morski jest praktycznie jedyną opcją, aby przewieźć towary na inne kontynenty.

 

Zobacz także
Fracht morski
Organizujemy transport drobnicowy i kontenerowy w dowolne miejsca na świecie.
Dowiedz się więcej
Agencja celna
Prowadzimy agencję zapewniającą szybkie wykonanie odprawy.
Dowiedz się więcej
Transport lądowy
Transportujemy towary z i do portów morskich w Polsce i za granicą.
Dowiedz się więcej
Spedycja lotnicza
Zależy Ci na szybkim doręczeniu przesyłki? Proponujemy transport lotniczy.
Dowiedz się więcej
Magazynowanie
Dysponujemy powierzchniami magazynowymi w Polsce i w Hamburgu.
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenia cargo
Bezpieczeństwo przewożonego towaru jest dla nas najważniejsze, dlatego mamy niezbędne ubezpieczenia.
Dowiedz się więcej

Kontakt

NET-CARGO Sp. z o.o.

ul. Czarnieckiego 7
81-198 Pogórze k. Gdyni

tel. +48 (58) 621 37 81

info@net-cargo.pl
Wyznacz trasę dojazdu