Kiedy warto zlecić odprawę celną w miejscu załadunku?

tiry

Odprawa celna jest jednym z kilku etapów transportu towarów pomiędzy krajami. Pod tą nazwą kryją się wszelkie czynności, określone przez zasady postępowania celnego. Kontrole celne przeprowadza się w celu sprawdzenia czy towar jest zgodny z deklaracją importera, a także aby obrót pomiędzy krajami był zgodny z obowiązującymi przepisami. Zarówno eksporterzy, jak i importerzy podlegają konkretnym procedurom celnym. Dotyczy ona każdego transportu, niezależnie od tego jakim środkiem się on odbywa.

Jak realizowana jest odprawa celna i kiedy można przeprowadzić ją na miejscu załadunku?

To, w jaki sposób przebiega odprawa celna zależy przede wszystkim od ładunku i  jej konkretnego rodzaju. Na jej przebieg ma wpływ również to, czy chodzi o eksport czy import. W przypadku importu odprawa polega na stworzeniu zgłoszenia celnego oraz dołączeniu wymaganych dokumentów, a także opłaceniu podatku i należności celnych. Obecnie zgłoszenia można dokonać w standardowej formie, przy wykorzystaniu papierowego formularza, bądź w wersji elektronicznej.

Odprawa celna na miejscu załadunku jest realizowana w przypadku odprawy uproszczonej. Ten rodzaj odprawy jest procedurą przyspieszoną, ułatwiającą przebieg odprawy celnej. Aby móc skorzystać z tego rodzaju odprawy celnej, konieczne jest spełnienie pewnych warunków. Skorzystać z tego rodzaju odprawy mogą firmy, które zostaną uznane przez służby celne za godne zaufania oraz odprawiające towary niereglamentowane. Podczas odprawy uproszczonej proces odbywa się w siedzibie bądź magazynie firmy, bez konieczności transportowania całego towaru do urzędu celnego. Drugą opcją jest przedstawienie niekompletnego zgłoszenia celnego, jednak to rozwiązanie stosuje się jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

Aby mieć możliwość odprawy uproszczonej, warto nawiązać współpracę z agencją celną, której pracownik będzie pośredniczył pomiędzy naszą firmą a urzędem celnym. Specjaliści pomogą nam również z przejściem przez cały proces odprawy, doradzając we wszelkich niejasnych dla nas kwestiach. Korzystając z usług profesjonalnej agencji, mamy dużo większe szanse na możliwość wykonania odprawy celnej w miejscu załadunku, a co za tym idzie – szybszy i wygodniejszy transport.

Zobacz także
Fracht morski
Organizujemy transport drobnicowy i kontenerowy w dowolne miejsca na świecie.
Dowiedz się więcej
Agencja celna
Prowadzimy agencję zapewniającą szybkie wykonanie odprawy.
Dowiedz się więcej
Transport lądowy
Transportujemy towary z i do portów morskich w Polsce i za granicą.
Dowiedz się więcej
Spedycja lotnicza
Zależy Ci na szybkim doręczeniu przesyłki? Proponujemy transport lotniczy.
Dowiedz się więcej
Magazynowanie
Dysponujemy powierzchniami magazynowymi w Polsce i w Hamburgu.
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenia cargo
Bezpieczeństwo przewożonego towaru jest dla nas najważniejsze, dlatego mamy niezbędne ubezpieczenia.
Dowiedz się więcej

Kontakt

NET-CARGO Sp. z o.o.

ul. Czarnieckiego 7
81-198 Pogórze k. Gdyni

tel. +48 (58) 621 37 81

info@net-cargo.pl
Wyznacz trasę dojazdu