Głównie kierunki polskiego transportu morskiego

statki

Transport morski wciąż stanowi podstawę międzynarodowego handlu towarami na świecie. Również wiele ton polskich towarów każdego roku transportowanych jest drogami morskimi. Globalizacja sprawiła, że w ostatnich dekadach zniesiono kolejne bariery dla wymiany handlowej, a rozwój technologiczny przyczynił się do wdrożenia nowych metod przewozu towarów. Nawet w obliczu licznych kryzysów gospodarczych, z jakimi musi borykać się cały świat, fracht morski wciąż stanowi główny filar handlu międzynarodowego.

Handel międzynarodowy a transport morski

Jak nietrudno się domyślić, obecnie głównym celem wielu drobnicowców i kontenerowców są Chiny. Dziś zdecydowana większość ładunków z Azji do Europy płynie morzem. Najważniejszym powodem są oczywiście ceny. Transport morski wciąż wiąże się ze zdecydowanie niższymi kosztami przewozów niż np. kolej, a tym bardziej transport lotniczy. Korzystne jest również to, że koszty frachtu morskiego z Chin do Polskich portów są praktycznie takie same jak do portów niemieckich czy holenderskich. Dzięki temu można zminimalizować konieczność organizowania dowozu ładunków drogą lądową do punktu docelowego.

Kraje azjatyckie odgrywają istotną rolę dla polskiej gospodarki. Statki przemierzają morskie trasy do Chin, ale również do Indii, Japonii czy Filipin. Istotne znaczenie odgrywają też kraje Dalekiego Wschodu.

Transport morski z Polski realizowany jest jednak nie tylko do Azji. Celem handlowych podróży bywa również Afryka, w tym przede wszystkim południowe kraje tego kontynentu. W przypadku Ameryki Północnej większość statków dociera oczywiście do Stanów Zjednoczonych, z kolei w Ameryce Południowej są to m.in. Brazylia i Argentyna.

Odległości przestały być jakąkolwiek barierą w międzynarodowym handlu. Można je pokonać statkiem, ograniczając przy tym koszty transportu. Zapewne najbliższa przyszłość przyniesie jedynie rozwój tej dziedziny, czego dowodem mogą być przede wszystkim realizowane w polskich portach inwestycje związane z modernizacją nadbrzeży, pogłębianiem toru wodnego, czy poprawą dostępu do portów. Wszystko po to, aby poszerzać potencjał rozwoju i możliwości przeładunkowe.

Zobacz także
Fracht morski
Organizujemy transport drobnicowy i kontenerowy w dowolne miejsca na świecie.
Dowiedz się więcej
Agencja celna
Prowadzimy agencję zapewniającą szybkie wykonanie odprawy.
Dowiedz się więcej
Transport lądowy
Transportujemy towary z i do portów morskich w Polsce i za granicą.
Dowiedz się więcej
Spedycja lotnicza
Zależy Ci na szybkim doręczeniu przesyłki? Proponujemy transport lotniczy.
Dowiedz się więcej
Magazynowanie
Dysponujemy powierzchniami magazynowymi w Polsce i w Hamburgu.
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenia cargo
Bezpieczeństwo przewożonego towaru jest dla nas najważniejsze, dlatego mamy niezbędne ubezpieczenia.
Dowiedz się więcej

Kontakt

NET-CARGO Sp. z o.o.

ul. Czarnieckiego 7
81-198 Pogórze k. Gdyni

tel. +48 (58) 621 37 81

info@net-cargo.pl
Wyznacz trasę dojazdu