Główne porty morskie w Polsce. Charakterystyka

port

Porty morskie to strategiczne punkty transportu i handlu dla każdego nadmorskiego kraju. Są niezwykle ważną częścią spedycji i stanowią fundamentalne elementy gospodarki krajowej. Jakie są najważniejsze porty w Polsce?

Porty morskie w Polsce

W Polsce funkcjonuje kilka portów morskich, które mają największy wpływ na gospodarkę krajową i spedycję morską. To między innymi: Gdynia, Gdańsk, Szczecin-Świnoujście. W ostatnich latach przeżywają zauważalny rozwój, osiągając rekordowe osiągnięcia w obsłudze towarów.

Port Gdańsk

Port Gdańsk należy do największych portów Morza Bałtyckiego. Największą część obsługi ładunków zajmują tu paliwa płynne. Port zewnętrzny tworzą pirsy: paliwowy, węglowy, LPG oraz terminal kontenerowy DCT (Deepwater Container Terminal). Część wewnętrzna to terminal kontenerowy, terminal promowo-pasażerski i ro-ro. Obsługuje także przeładunki samochodów osobowych, owoców cytrusowych, siarki, czy nawozów. Warto zauważyć, że to jedyny port oferujący bezpośrednie połączenia z Chinami, co podnosi jego rangę w obszarze Europejskim.

Port Gdynia

Port Gdynia należy do portów uniwersalnych. Największe znaczenie dla jego obrotów mają przeładunki drobnicowe kontenerowe i ro-ro. Dużą zaletą portu jest jego położenie – jest ważnym elementem Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T. Dla wielu inwestorów atrakcyjne jest też połączenie Gdyni ze Szwecją poprzez Autostradę Morską. Znajdujące się w porcie terminale obsługują także ładunki masowe.

Port Szczecin-Świnoujście

Port Szczecin łączy się z Portem Świnoujście, tworząc największy kompleks portowy w regionie. Port Szczecin jest uniwersalny, obsługuje zarówno ładunki drobnicowe, jak i masowe. Głównym źródłem obrotów są tam wyroby hutnicze, ładunki ponadgabarytowe, papier, celuloza i bloki granitowe.

Największy polski terminal przeładunków suchych masowych znajduje się w Świnoujściu. Najważniejszym wśród towarów jest tam węgiel. Znajdujący się tam terminal portowy obsługuje promy pasażersko-samochodowe i samochodowo-kolejowe.

Zobacz także
Fracht morski
Organizujemy transport drobnicowy i kontenerowy w dowolne miejsca na świecie.
Dowiedz się więcej
Agencja celna
Prowadzimy agencję zapewniającą szybkie wykonanie odprawy.
Dowiedz się więcej
Transport lądowy
Transportujemy towary z i do portów morskich w Polsce i za granicą.
Dowiedz się więcej
Spedycja lotnicza
Zależy Ci na szybkim doręczeniu przesyłki? Proponujemy transport lotniczy.
Dowiedz się więcej
Magazynowanie
Dysponujemy powierzchniami magazynowymi w Polsce i w Hamburgu.
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenia cargo
Bezpieczeństwo przewożonego towaru jest dla nas najważniejsze, dlatego mamy niezbędne ubezpieczenia.
Dowiedz się więcej

Kontakt

NET-CARGO Sp. z o.o.

ul. Czarnieckiego 7
81-198 Pogórze k. Gdyni

tel. +48 (58) 621 37 81

info@net-cargo.pl
Wyznacz trasę dojazdu