Fracht morski — zalety i wady transportu morskiego

Transport morski

Transport morski to idealne rozwiązanie w przypadku, gdy nie zależy nam na szybkim dostarczeniu towaru, ale przede wszystkim chcemy znacznie ograniczyć koszty transportu. Fracht morski sprawdza się, gdy niezbędne jest przetransportowanie ciężkich przesyłek o dużych gabarytach i na duże odległości.

Specyfika transportu morskiego

W przypadku transportu morskiego (podobnie jak transportu lotniczego) warto pamiętać, że pewne ograniczenie stanowią warunki atmosferyczne. Niestety zła pogoda może pokrzyżować plany i znacznie opóźnić dotarcie towaru do miejsca docelowego. Warto również pamiętać, że ta droga transportu wymaga też zaangażowania dodatkowych środków, zazwyczaj pojazdów drogowych, aby dostarczyć towar do i ze statku.

Zaletą transportu morskiego jest możliwość przewiezienia bardzo dużych ilości ładunku za jednym razem, ponieważ ładowność statku jest stosunkowo duża w porównaniu z innymi środkami transportu. Ale warto też wziąć pod uwagę, iż cały proces transportu może trwać średnio kilka tygodni. Jednocześnie transport morski jest jednym z najtańszych sposobów przewożenia towarów na większe odległości.

Do wad transportu morskiego należy zaliczyć niezbyt przyjazne oddziaływanie na środowisko naturalnego. Niestety przewożenie towarów statkiem może znacznie przyczynić się do zanieczyszczenia środowiska, szczególnie w przypadku wycieków na otwartych wodach. Innym minusem transportu morskiego jest znaczne ograniczenie możliwych dróg transportu, który w dużej mierze uzależniony jest od wytyczonych szlaków morskich i dostępnych portów.

Niemniej jednak transport morski to wciąż bardzo atrakcyjna alternatywa. Transport morski pod wieloma względami znacznie przewyższa inne formy przewożenia towarów na dalekie odległości, przewyższając możliwości transportu drogą powietrzną, a tym bardziej lądowego. Przykładowo, sprawdza się idealnie w przypadku przewożenia towarów specjalnych, ponadgabarytowych oraz bardzo dużych ilości towaru. To jedna z najstarszych form transportu, która z całą pewnością będzie praktykowana jeszcze przez bardzo długi czas.

Zobacz także
Fracht morski
Organizujemy transport drobnicowy i kontenerowy w dowolne miejsca na świecie.
Dowiedz się więcej
Agencja celna
Prowadzimy agencję zapewniającą szybkie wykonanie odprawy.
Dowiedz się więcej
Transport lądowy
Transportujemy towary z i do portów morskich w Polsce i za granicą.
Dowiedz się więcej
Spedycja lotnicza
Zależy Ci na szybkim doręczeniu przesyłki? Proponujemy transport lotniczy.
Dowiedz się więcej
Magazynowanie
Dysponujemy powierzchniami magazynowymi w Polsce i w Hamburgu.
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenia cargo
Bezpieczeństwo przewożonego towaru jest dla nas najważniejsze, dlatego mamy niezbędne ubezpieczenia.
Dowiedz się więcej

Kontakt

NET-CARGO Sp. z o.o.

ul. Czarnieckiego 7
81-198 Pogórze k. Gdyni

tel. +48 (58) 621 37 81

info@net-cargo.pl
Wyznacz trasę dojazdu