Na czym polega transport morski i jakie są jego zalety?

Na czym polega transport morski i jakie są jego zalety?

Współcześnie istnieją różne metody i środki transportu towarów, jednak tradycyjny transport morski wciąż jest stosowany na szeroką skalę.

Specyfika transportu morskiego

Transport morski polega na przewożeniu towarów drogą wodną, czyli — zgodnie z nazwą — przez morza i oceany z jednego portu do drugiego. W zakresie tej dziedziny możemy dokonać następującego podziału:

  • transport morski krajowy
  • transport morski przybrzeżny
  • transport morski międzynarodowy

Transport morski nie należy obecnie do najszybszego rodzaju przewozu, ale wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem głównie z uwagi na stosunkowo niskie ceny.

Przewóz towarów drogą morską odbywa się przede wszystkim statkami. Istnieje wiele różnych rodzajów statków, które są przeznaczone do transportu określonych ładunków. Okręty tego rodzaju zdecydowanie różnią się od pasażerskich, przeznaczonych do przewożenia ludzi. Najbardziej znanym i często stosowanym statkiem towarowym jest kontenerowiec. W tym przypadku towary pokonują trasę od jednego portu do drugiego w specjalnie przystosowanych do tego kontenerach. Jeśli towarem jest żywność, stosuje się specjalne kontenery chłodnicze.

Istnieją również masowce, które przeznaczone są do przewozu towarów bez opakowań. Wsypuje się je bezpośrednio do specjalnie wydzielonej ładowni, dzięki czemu można przewieźć znacznie więcej ładunku.

Innym typem statków towarowych są drobnicowce. Jak sama nazwa wskazuje, są one przystosowane do transportu towarów drobnicowych, tzn. pojedynczych elementów umieszczanych w skrzyniach lub beczkach.

Warto pamiętać też o tankowcach, które mają na celu przewóz płynnych substancji chemicznych. Gazowce natomiast transportują drogą morską substancje w stanie lotnym.

Transport morski jest korzystny przede wszystkim cenowo. To jedna z najważniejszych zalet tego sposobu przewozu ładunków. Dodatkowo statki są bardzo ładowne, dzięki czemu można za jednym razem przewieźć o wiele więcej towarów niż innymi metodami. Niestety trzeba się liczyć ze znacznie dłuższym czasem realizacji całego procesu transportowego.

Zobacz także
Fracht morski
Organizujemy transport drobnicowy i kontenerowy w dowolne miejsca na świecie.
Dowiedz się więcej
Agencja celna
Prowadzimy agencję zapewniającą szybkie wykonanie odprawy.
Dowiedz się więcej
Transport lądowy
Transportujemy towary z i do portów morskich w Polsce i za granicą.
Dowiedz się więcej
Spedycja lotnicza
Zależy Ci na szybkim doręczeniu przesyłki? Proponujemy transport lotniczy.
Dowiedz się więcej
Magazynowanie
Dysponujemy powierzchniami magazynowymi w Polsce i w Hamburgu.
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenia cargo
Bezpieczeństwo przewożonego towaru jest dla nas najważniejsze, dlatego mamy niezbędne ubezpieczenia.
Dowiedz się więcej

Kontakt

NET-CARGO Sp. z o.o.

ul. Czarnieckiego 7
81-198 Pogórze k. Gdyni

tel. +48 (58) 621 37 81

info@net-cargo.pl
Wyznacz trasę dojazdu