Czym jest tzw. drobnica morska?

Transport morski

Rozróżnić możemy dwa rodzaje transportu morskiego. Pierwszym z nich jest FCL, czyli Full Container Load, który oznacza pełen załadunek, podczas którego dostawę w ramach kontenera wykorzystuje jeden klient. Drugim rodzajem jest transport drobnicowy, czyli LCL (Less Container Load), podczas którego załadowana jest tylko część kontenera. Oba rodzaje transportu znajdują zastosowanie w firmach o różnych wielkościach oraz lepiej sprawdzą się przy konkretnych gabarytach transportowanego towaru.

Dziś skupimy się na drobnicy morskiej. Na czym dokładnie polega jej transport i którzy przedsiębiorcy chętnie korzystają z takiej formy?

Charakterystyka drobnicy morskiej

Transport drobnicowy to potoczna nazwa Less Container Load, czyli jednej z rodzajów transportu morskiego. W jego przypadku jedynie część kontenera jest załadowana w ramach transportu towaru jednego klienta. Po skonsolidowaniu ładunków różnych klientów można je przetransportować w ramach jednego kontenera. Największą zaletą LCL jest możliwość transportowania mniejszej ilości towaru i niewykorzystywanie przy jednoczesnym podzieleniu kosztów związanych z jego całkowitą ładownością. Co ważne, termin „drobnica” może oznaczać nawet kilka ton ładunku. Kluczową kwestią jest jednak fakt, że nie jest on w stanie zapełnić całego kontenera.

Kto powinien zdecydować się na transport drobnicowy?

Transport drobnicy drogą morską jest zwykle lepszym rozwiązaniem niż transport lotniczy czy lądowy. Zwykle korzystają z niego przede wszystkim małe i średnie firmy. Jest to wygodne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy importują stosunkowo niewielkie ilości towarów. W takim przypadku inne formy transportu mogłyby się okazać nieopłacalne. W ramach usług firmy spedycyjnej można połączyć ładunki, które nadawane są przez wielu nabywców. Dzięki temu cena jest znacznie niższa niż ta, którą musiałby pokryć klient za opłacenie transportu całego kontenera. Oprócz tego taka forma transportu pozwala zachować płynność finansową dla przedsiębiorców, którzy zamawiają niewielkie ilości towaru.

Transport morski cieszy się dużą popularnością przede wszystkim ze względu na koszty i komfort. Tym sposobem można transportować przesyłki w różnych rozmiarach, nawet ponadgabarytowe, które byłyby problematyczne, na przykład w transporcie lotniczym. Jeśli potrzebujecie Państwo przetransportować towary LCL albo FLC zachęcamy do kontaktu z NET-CARGO. Zapewnimy obsługę celno-spedycyjną oraz transport przy wykorzystaniu różnych kontenerów.

Zobacz także
Fracht morski
Organizujemy transport drobnicowy i kontenerowy w dowolne miejsca na świecie.
Dowiedz się więcej
Agencja celna
Prowadzimy agencję zapewniającą szybkie wykonanie odprawy.
Dowiedz się więcej
Transport lądowy
Transportujemy towary z i do portów morskich w Polsce i za granicą.
Dowiedz się więcej
Spedycja lotnicza
Zależy Ci na szybkim doręczeniu przesyłki? Proponujemy transport lotniczy.
Dowiedz się więcej
Magazynowanie
Dysponujemy powierzchniami magazynowymi w Polsce i w Hamburgu.
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenia cargo
Bezpieczeństwo przewożonego towaru jest dla nas najważniejsze, dlatego mamy niezbędne ubezpieczenia.
Dowiedz się więcej

Kontakt

NET-CARGO Sp. z o.o.

ul. Czarnieckiego 7
81-198 Pogórze k. Gdyni

tel. +48 (58) 621 37 81

info@net-cargo.pl
Wyznacz trasę dojazdu