Czym jest karta kontenera i co można z niej wyczytać?

kontenerowiec na morzu

Transport morski jest jednym z najważniejszych elementów światowej gospodarki. Za pomocą kontenerów umieszczonych na specjalnych statkach przewożone są zarówno ogromne ładunki, jak i tzw. Drobnica. Transport morski pozwala na import i eksport produktów na całym świecie. Cały proces od zajęcia miejsca na kontenerowcu, poprzez zważenie kontenera i załadunek, aż do wypłynięcia wymaga posiadania odpowiednich dokumentów oraz załatwienia formalności, dzięki czemu cały przewóz zostanie wykonany zgodnie z prawem i obowiązującymi zasadami.

Czym jest karta kontenera i jakie informacje zawiera?

Karta kontenera jest dokumentem, w którym umieszczone są wszystkie podstawowe informacje dotyczące przesyłki czy ładunku przewożonego w określonych kontenerach. Kartę tworzy się na terminalach kontenerowych poprzez komputerowy system ewidencji obrotu portowego. Do stworzenia tego dokumentu wykorzystuje się dane znajdujące się w manifeście ładunkowym. Karta kontenera powinna zostać przesłana do urzędu celnego za pomocą drogi elektronicznej. Ten dokument pełni funkcję deklaracji skróconej.

Karta kontenera jest niezbędnym dokumentem w sytuacji, kiedy odprawa celna kontenera FCL ma miejsce w porcie. Jeżeli odprawiany jest kontener LCL, konieczna jest także karta towaru. Karta kontenera, podzielona jest na 4 główne części. W pierwszej z nich znajdują się szczegóły dotyczące przyjęcia oraz wydania kontenera – należy podać, z jakiego statku czy samochodu kontener został przyjęty i na jaki samochód, czy statek trafił. Jeżeli kontener nie został jeszcze wydany i znajduje się na terminalu, to w drugiej części zostaną umieszczone informacje na ten temat.

Trzecia część karty zawiera informacje o uszkodzeniach – jeżeli takowe istnieją, należy je wymienić. Ostatni punkt karty zawiera historię zatrzymań oraz zwolnień kontenera. W karcie można znaleźć również informacje na temat numeru kontenera, jego rozmiaru, portu pochodzenia, portu wyładunku, portu docelowego statusu, gestoru, miejsca złożenia kontenera, jego wagi oraz statusu celnego. Aby pobrać kartę kontenera z systemu, należy wprowadzić numer kontenera, numer wizyty kontenera lub numer bukingu.

Zobacz także
Fracht morski
Organizujemy transport drobnicowy i kontenerowy w dowolne miejsca na świecie.
Dowiedz się więcej
Agencja celna
Prowadzimy agencję zapewniającą szybkie wykonanie odprawy.
Dowiedz się więcej
Transport lądowy
Transportujemy towary z i do portów morskich w Polsce i za granicą.
Dowiedz się więcej
Spedycja lotnicza
Zależy Ci na szybkim doręczeniu przesyłki? Proponujemy transport lotniczy.
Dowiedz się więcej
Magazynowanie
Dysponujemy powierzchniami magazynowymi w Polsce i w Hamburgu.
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenia cargo
Bezpieczeństwo przewożonego towaru jest dla nas najważniejsze, dlatego mamy niezbędne ubezpieczenia.
Dowiedz się więcej

Kontakt

NET-CARGO Sp. z o.o.

ul. Czarnieckiego 7
81-198 Pogórze k. Gdyni

tel. +48 (58) 621 37 81

info@net-cargo.pl
Wyznacz trasę dojazdu