Czy piractwo stanowi realne zagrożenie w transporcie morskim?

piracka flaga

Transport morski jest chętnie wybieraną  przez przedsiębiorców formą przewozu towaru. Cieszy się on dużą popularnością przede wszystkim ze względu na duże możliwości załadunkowe i stosunkowo niskie koszty takiej usługi. Jednak podobnie jak w przypadku innych form transportu, przewozowi towaru statkiem towarzyszą różne zagrożenia. Jednym z nich jest piractwo. Na czym polegają takie działania i czy piractwo jest obecnie realnym zagrożeniem?

Kiedy mamy do czynienia z piractwem morskim?

Piractwo morskie jest aktem o charakterze przestępczym, który pojawił się wraz z rozwojem żeglugi i rozpoczęciem wymiany handlowej przy wykorzystaniu szlaków morskich. Pojęcie piractwa zostało określone przez Konwencję o morzu pełnym, która sporządzona została w Genewie 29 kwietnia 1958 roku. Piractwo morskie polega na napadaniu na statki na oceanach i morzach w celu obrabowania ich. Taki akt może zostać dokonany przez załogę albo pasażerów prywatnego statku, albo samolotu. W konwencji zostały również zawarte postanowienia dotyczące współdziałania państw w celu zniszczenia piractwa.

Czy piractwo morskie obecnie jest zagrożeniem?

Z uwagi na to, że zjawisko piractwa morskiego jest zagrożeniem istniejącym od wielu lat, organizacje międzynarodowe skutecznie przeciwdziałają jego występowaniu. Mowa tutaj przede wszystkim o Organizacji Narodów Zjednoczonych, która podejmuje działania na poziomie globalnym. Transport morski jest wspierany również przez sojusz północnoatlantycki oraz Unię Europejską, która w walce z piractwem podkreśla bezpieczeństwo marynarzy oraz istotę przekazywania pomocy humanitarnej.

Dodatkowo skuteczność działań podejmowanych przez lokalne służby również wpływa na poprawę bezpieczeństwa. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z transportu morskiego w celu przewozu towarów do innych państw Unii Europejskiej i poza nią, powinni pamiętać o ubezpieczeniu go. Dzięki temu w przypadku wystąpienia rozboju albo kradzieży czy kradzieży z włamaniem, osoby zlecające usługę transportu otrzymają odszkodowanie, które pozwoli na pokrycie powstałych strat.

Zobacz także
Fracht morski
Organizujemy transport drobnicowy i kontenerowy w dowolne miejsca na świecie.
Dowiedz się więcej
Agencja celna
Prowadzimy agencję zapewniającą szybkie wykonanie odprawy.
Dowiedz się więcej
Transport lądowy
Transportujemy towary z i do portów morskich w Polsce i za granicą.
Dowiedz się więcej
Spedycja lotnicza
Zależy Ci na szybkim doręczeniu przesyłki? Proponujemy transport lotniczy.
Dowiedz się więcej
Magazynowanie
Dysponujemy powierzchniami magazynowymi w Polsce i w Hamburgu.
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenia cargo
Bezpieczeństwo przewożonego towaru jest dla nas najważniejsze, dlatego mamy niezbędne ubezpieczenia.
Dowiedz się więcej

Kontakt

NET-CARGO Sp. z o.o.

ul. Czarnieckiego 7
81-198 Pogórze k. Gdyni

tel. +48 (58) 621 37 81

info@net-cargo.pl
Wyznacz trasę dojazdu