Transport uznawany jest za jeden z głównych winowajców zmian klimatycznych, zaraz po produkcji. Okazuje się jednak, że wbrew powszechnej opinii transport morski nie jest bardzo szkodliwy dla środowiska. Poniżej wyjaśniamy dlaczego.
Czy transport morski jest najbardziej szkodliwy dla środowiska?
Ogółem transport faktycznie mocno przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska oraz do zamian klimatycznych, jednak rodzajem transportu, który najgorzej wpływa na stan środowiska, jest transport samochodowy. Dzieje się tak ze względu na ogromną ilość spalin wydzielanych podczas jazdy. Pojazdy nie tylko emitują toksyny zanieczyszczające glebę, powietrze i wodę, ale ich ilość i powszechność potęgują ten efekt, zwłaszcza w porównaniu z transportem morskim.
Jak żegluga zanieczyszcza środowisko?
Zanieczyszczenia wydzielane podczas transportu morskiego są mniejsze, ale jednak są. Można je podzielić na kilka kategorii:
- emisyjne — efekt zrzutów i emisji spalin, wynikają ze standardowego użytkowania i są regulowane prawem międzynarodowym;
- awaryjne — wynikają z wypadków takich jak pożary i są rzadkie, ale dla środowiska mają ogromny wpływ, zwłaszcza lokalnie;
- pozostałe — działania nielegalne oraz emisje przypadkowo przekraczające normy.
Transport morski jest najbardziej ekologiczny?
Wpływ żeglugi na środowisko jest niezaprzeczalny, jednak w porównaniu z transportem lądowym i lotniczym wypada zdecydowanie najkorzystniej. Przede wszystkim wyróżnia się najmniejszą awaryjnością, a więc zdecydowanie najmniejszym uwalnianiem gazów i toksyn w przypadku np. dostania się paliwa do środowiska. Za pomocą transportu morskiego można także jednorazowo przemieszczać o wiele więcej towarów niż za pomocą innych metod, co w ogólnym rozrachunku jest zdecydowanie najkorzystniejsze dla środowiska.