Porty morskie to strategiczne punkty transportu i handlu dla każdego nadmorskiego kraju. Są niezwykle ważną częścią spedycji i stanowią fundamentalne elementy gospodarki krajowej. Jakie są najważniejsze porty w Polsce?
Porty morskie w Polsce
W Polsce funkcjonuje kilka portów morskich, które mają największy wpływ na gospodarkę krajową i spedycję morską. To między innymi: Gdynia, Gdańsk, Szczecin-Świnoujście. W ostatnich latach przeżywają zauważalny rozwój, osiągając rekordowe osiągnięcia w obsłudze towarów.
Port Gdańsk
Port Gdańsk należy do największych portów Morza Bałtyckiego. Największą część obsługi ładunków zajmują tu paliwa płynne. Port zewnętrzny tworzą pirsy: paliwowy, węglowy, LPG oraz terminal kontenerowy DCT (Deepwater Container Terminal). Część wewnętrzna to terminal kontenerowy, terminal promowo-pasażerski i ro-ro. Obsługuje także przeładunki samochodów osobowych, owoców cytrusowych, siarki, czy nawozów. Warto zauważyć, że to jedyny port oferujący bezpośrednie połączenia z Chinami, co podnosi jego rangę w obszarze Europejskim.
Port Gdynia
Port Gdynia należy do portów uniwersalnych. Największe znaczenie dla jego obrotów mają przeładunki drobnicowe kontenerowe i ro-ro. Dużą zaletą portu jest jego położenie – jest ważnym elementem Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T. Dla wielu inwestorów atrakcyjne jest też połączenie Gdyni ze Szwecją poprzez Autostradę Morską. Znajdujące się w porcie terminale obsługują także ładunki masowe.
Port Szczecin-Świnoujście
Port Szczecin łączy się z Portem Świnoujście, tworząc największy kompleks portowy w regionie. Port Szczecin jest uniwersalny, obsługuje zarówno ładunki drobnicowe, jak i masowe. Głównym źródłem obrotów są tam wyroby hutnicze, ładunki ponadgabarytowe, papier, celuloza i bloki granitowe.
Największy polski terminal przeładunków suchych masowych znajduje się w Świnoujściu. Najważniejszym wśród towarów jest tam węgiel. Znajdujący się tam terminal portowy obsługuje promy pasażersko-samochodowe i samochodowo-kolejowe.